Zwiedzanie PRZEMYŚLA, TWIERDZY PRZEMYŚL oraz okolic z przewodnikiem turystycznym

OFERTA » DLA KLIENTÓW INDYWIDUALNYCH » Zwiedzanie PRZEMYŚLA, TWIERDZY PRZEMYŚL oraz okolic z przewodnikiem turystycznym

Proponujemy zwiedzanie Przemyśla, Twierdzy Przemyśl oraz bliższych i dalszych okolic. W trakcie wycieczek do dyspozycji Państwa będzie doświadczony przewodnik turystyczny, który popilotuje grupę oraz przekaże wszystkie informacje zarówno merytoryczne jak i praktyczne.

 

Zwiedzanie z przewodnikiem turystycznym – 70 zł/h (minimum 2 h).

Zwiedzanie z Dobrym Wojakiem Szwejkiem – 80 zł/h (minimum 2 h).


 

PRZEMYŚL to przepiękne, stare miasto, którego historia sięga VII wieku. Przez ogromną liczbę zabytków oraz swoje położenie miasto często jest nazywane Rzymem północy. Przemyśl to miasto Wschodu i Zachodu – od zawsze charakteryzowała je wielonarodowość i związane z tym zróżnicowanie religii (to właśnie tu znajdowały się aż dwie archikatedry: gotycka Bazylika Rzymskokatolicka oraz Greckokatolicka z najcenniejszym w Polsce ikonostasem). W mieście znajdują się liczne kościoły, m.in. kościół Karmelitów Bosych z amboną w kształcie okrętu. Akcja słynnej “Monachomachii “ Ignacego Krasickiego rozgrywa się właśnie w Przemyślu. Mamy też Zamek Kazimierzowski – Królewski z XIV w. W Przemyślu znajdują się aż 3 zabytki najstarszej architektury – romańskiej. W mieście eksponuje swoje zbiory wiele muzeów, m. in. jedyne na świecie Muzeum Dzwonów i Fajek, jak również Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Muzeum Twierdzy Przemyśl, Schron kierowania obroną cywilną z okresu Zimnej Wojny oraz Muzeum Diecezjalne. Na rynku, na skrzyni z amunicją, siedzi bohater książek Jaroslava Haska – Dobry Wojak Szwejk i uśmiecha się do przechodniów. Od niedawna funkcjonuje również Trasa Podziemna – jest to trasa turystyczna biegnąca podziemiami kamienic przyrynkowych z wykorzystaniem części zabytkowego kolektora. Wzgórze Zniesienie wraz z Kopcem Tatarskim pozwala podziwiać przepiękną panoramę samego miasta oraz jego bliższych i dalszych okolic. Można też zapoznać się z rzemiosłem na stałe związanym z naszym miastem podczas wizyty w ludwisarni lub pracowni fajek. Mamy też całoroczny tor saneczkowy oraz położony niemal w centrum miasta wyciąg i stok narciarski. Pochodzący z drugiej połowy XIX w. budynek Dworca Kolejowego jest najpiękniejszym dworcem kolejowym w Polsce. Uwaga – spacerując po uliczkach Starego Miasta ryzykujesz, że zakochasz się w Przemyślu i już zawsze będziesz tu wracać...

 

TWIERDZA PRZEMYŚL to potężny zespół obiektów obronnych, jedna z 200 wielkich fortyfikacji stałych istniejących w Europie w 1914 roku oraz trzecia co do wielkości. Wyróżnia się tym, że przeszła aż trzy oblężenia (rzecz niespotykana w dotychczasowej historii wojen) oraz najdłuższym okresem oblężenia w oderwaniu od stałego rodzimego frontu (173 dni) w całkowitym okrążeniu. Jej budowę rozpoczęto w latach wojny krymskiej (1853-1856), gdy stosunki między Rosją a Austrią uległy znacznemu pogorszeniu a nowa wojna była nieunikniona. Głównym celem twierdzy miała być obrona Bramy Przemyskiej położonej na styku Kotliny Sandomierskiej i Karpat, którą to od stuleci wiódł szlak handlowy z Polski i Rusi na Węgry. Jej znaczenie dodatkowo wzrosło gdy pod koniec XIX wieku Przemyśl stał się ważnym węzłem kolejowym i drogowym na trasie z Wiednia do Lwowa. Po I Wojnie Światowej twierdza nie odegrała już ważniejszej roli, z czasem ulegając dewastacji. Od kilku lat zaczęto dbać o poszczególne forty. Twierdza Przemyśl jest obecnie jednym z najważniejszych zabytków południowo-wschodniej Polski. Podstawę twierdzy tworzyły dwa potężne pierścienie obronne. Pierścień zewnętrzny rozciągał się na obwodzie 45 km. Tworzyły go 42 forty (15 głównych pancernych i 27 pomocniczych) oraz 25 artyleryjskich stanowisk między fortami. Pierścień wewnętrzny miał obwód 15 km. Tworzyło go 18 fortów, trzy szańce i 4 dodatkowe stanowiska artylerii.

Przygotowaliśmy różne formy zwiedzania Twierdzy Przemyśl:

  • tradycyjne – przejazd transportem zorganizowanym lub środkami komunikacji miejskiej na jeden lub kilka wybranych fortów z pierścienia zewnętrznego; spacer z centrum miasta na jeden lub kilka wybranych fortów pierścienia wewnętrznego,

  • rowerowe – przejazd rowerami na jeden lub kilka wybranych fortów z pierścienia zewnętrznego.

Koszt wycieczki po Twierdzy Przemyśl uzależniony jest od wielu czynników: wybranej formy, ilości osób, długości trwania, trasy. Za każdym razem kalkulacja układana jest indywidualnie. W przypadku zainteresowania zapraszamy do skontaktowania się z naszym biurem.

 

KRASICZYN – zespół zamkowo-parkowy. Zamek Krasiczyński jest jednym z najpiękniejszych skarbów architektury renesansowej w Polsce, należy również do najpiękniejszych zamków w Europie. Zbudowany na przełomie XVI i XVII w. Otaczający zamek park jest miejscem niezwykle pięknym, zadziwiającym bogactwem form i ilością zgromadzonych gatunków roślin. Okazałe, dostojne drzewa – dęby i lipy – liczące ponad 150 lat są dziś główną atrakcją parku i niezwykłą pamiątką po ostatnich właścicielach – Sapiehach. Rozległy, romantyczny park i renesansowy zamek, idealnie wkomponowane w krajobraz Pogórza Przemyskiego.

 

ARBORETUM gdzie na powierzchni ponad 21 hektarów znajduje się jeden z najpiękniejszych w Polsce ogrodów botanicznych. Mieści się on na terenie niegdysiejszego dworu i parku Michałowskich. Można tutaj podziwiać tysiące drzew, krzewów i mniejszych roślin, w tym wiele bardzo rzadko występujących i zagrożonych. Spacerując cienistymi alejkami, siedząc na ławeczce nad pięknymi stawami, podziwiając kolorowe, o każdej porze roku inne – drzewa, krzewy, kwiaty – można się zapomnieć. Tutaj oddycha się inaczej niż w mieście.

 

KALWARIA PACŁAWSKA – to Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Boskiej, jest szeroko znanym miejscem pielgrzymkowym, które ujmuje nie tylko bogactwem obrzędów, tradycji ludowej, urodą Pogórza Przemyskiego, ale także pobożnością wschodniego ludu na krańcach Rzeczypospolitej. Jest to miejsce omodlone i wpisane w serca pielgrzymów. Od ponad trzech stuleci rzesze pielgrzymów śpieszą na Kalwarię, która urzeka pięknem i dostojeństwem. To na Pogórzu Przemyskim widać wysokie wieże strzelające w górę, które na rozstaju dróg wskazują drogę pątnikom. Na szczycie góry Golgoty wznosi się Sanktuarium z klasztorem, a za rzeką Cedron widnieje Góra Oliwna. Wśród lasów rozsiane są kalwaryjskie kaplice połączone dróżkami modlitewnymi.

 

Przemyśl jest również bramą do LWOWA, którego unikalna pod względem bogactwa zabudowa historyczna została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. W ciągu jednego dnia zobaczymy: Katedry – Łacińską, Ormiańską i Greckokatolicką, panoramę Lwowa z Wysokiego Zamku, cmentarze: Łyczakowski i Memoriał Orląt Lwowskich, Stare Miasto z kamieniczkami: min. Czarną, Sobieskiego, pomnik A. Mickiewicza, Operę Lwowską.

 

BIESZCZADY – ostatni tak piękny i dziki zakątek przyrody w Polsce a może i w Europie, a przy tym dwa kroki od Przemyśla. Jedyne w swoim rodzaju góry już na pierwszy rzut oka urzekające swoją urodą. O każdej porze roku zmieniają woń i barwę – w maju soczysta zieleń ogarnia puszczę i grzbiety gór, lato czyni łąki górskie jeszcze bardziej wzorzystymi a jesień okrywa czerwienią bukowe lasy. Uwaga – w Bieszczady można przyjechać tylko jeden raz, później się już tylko wraca.